Kamerové CCTV systémy

Kamerový systém (CCTV - Closed-circuit television, uzavřený televizní okruh).

Tyto systémy dělíme na analogové a digitální.

Analogové CCTV systémy :

Analogový kamerový systém má kompozitní analogový videosignál který snímá kamera. Videosignál má rozlišení od 720 × 576 obrazových bodů až v současnosti plně podporovaných 8Mpix (3840×2160bodů). Úroveň vstupního- výstupního videosignálu je 1V (špička - špička) s impedancí 75Ω nesymetrických (koaxiální kabel).
Videosignál vedeme buďto pomocí koaxiálního kabelu, nebo po krouceném páru zakončeném tzv. převodníkem. V současnosti můžeme garantovat přenos takového videosignálů do 300 metrů. Díky využití optické kabeláže a příslušných převodníků lze přenos provést prakticky na jakoukoliv vzdálenost.
Obraz z kamer zpracovává centrální DVR rekordér, což je vlastně takový malý mikropočítač, jenž poskytuje jak zpracování, tak i ukládání obrazu v digitální podobě. Dále umožňuje distribuci obrazu na externích monitorech a přenos obrazu v počítačové síti na PC stanice, mobilní telefony a tablety. V rámci internetu je možné obraz přenášet kamkoliv. DVR zařízení se osazuje pro ukládání dat pevnými HDD.

Výhody analogového CCTV systému :

  • Vysoké rozlišení od 720p, 1080p, 3Mpx, 4Mpx, 5Mpx, 8MPx bez zkreslení či degradace obrazu
  • Zobrazení v reálném čase bez jakéhokoliv zpoždění
  • Nedochází ke ztrátě kvality video signálu
  • Délka přenosové trasy do 300 m (až 500 m s velmi kvalitním koaxiálním kabelem) a20km po optickém vláknu.
  • Snadný přechod ze staršího analogového systému na nový svysokým rozlišením bez nutnosti výměny kabelových rozvodů
  • Možnost jednoduchého zálohování obrazu
  • Možnost kombinace kamer různých technologií a rozlišení na jednom DVD rekordéru
  • Možnost přes datovou komunikaci RS 485 ovládat OSD menu kamery
  • V případě, že kamera disponuje zoom objektivem je možné řídit úhel záběru přímo z DVR zařízení.

Digitální CCTV systémy (IP systémy):

Skládají se z tzv. IP kamer.

IP kamera má vlastní digitální převodník, který převádí obraz na digitální komprimovanou zakódovánou podobu s přenosem po LAN síti pomocí TCP paketů. Protokol je zabezpečen pomocí přihlašovacího údaje.
IP kamera má svou webovou stránku kde provádíme nastavení parametrů a sledování obrazu IP kamery. IP kamera komunikuje prostřednictvím své IP adresy, na kterou se lze připojit pomocí internetového prohlížeče, nebo pomocí výrobcem dodávaného softwaru . Do sítě LAN je IP kamera připojena pomocí konektoru RJ45 a má externě přiváděné napájení. Pomocí switche v síti je pak datový tok distribuován dále.
Pro připojení do sítě LAN je každá IP kamera opatřena standardním konektorem 8P8C který je známý jako RJ45, takže ji lze snadno připojit do switche ⁄ routeru. IP kamery používají nejčastěji kompresní formáty: M-JPEG, MPEG-4 a H.264. Datový tok můžeme přijímat v tzv. NVR zařízení, které bývá vybaveno HDD diskem a provádí se na něm zpracování a ukládání obrazu z kamer. NVR zařízení může zobrazovat kamerový náhled na externím monitoru.
Kabelové vedení IP kamer bývá komplikovanější než u analogových systémů a v případě poruchy se hůře identifikuje zdroj poruchy. Dále je také v případě provozu na vlastní LAN síti poměrně nevýhodné zatížen ítakové sítě vlastním provozem IP kamer. V neposlední řadě je obraz díky výše uvedeným skutečnostem poměrně zpožděn při zobrazení on-line. Z tohoto důvodu spíše doporučujeme analogové řešení.